- Reklama -zprávy

Zaspat pomáhají i mobilní aplikace, vydávají příjemný ruch

Date:

Share:

Kvalitní spánek a vše, co s ním souvisí, se v nejbližší době stane trendem.

Sociální sítě se plní návody na večerní rutinu, která má pomoci bezproblémovému usínání a hlubokému spánku a roste také množství produktů, cvičení a technik, které podporují relaxaci.

Podle zprávy konzultační firmy McKinsey roste trh s produkty pro zdravý spánek každoročně až o osm procent.

Nezaostávají však ani technologie, které mohou ke kvalitě spánku přispět i různými mobilními aplikacemi.

Nejde jen o relaxační hudbu či zvuky přírody, ale také o monotónní a uklidňující ruchy – takzvaný white noise nebo bílý šum.

Zatímco „přírodní“ zvuky jako déšť bubnující na okno, šum moře nebo lesa vnímáme jako uklidňující, mnohé lidi překvapí, že stejný efekt mají i na první pohled rušivé zvuky – fén či ventilátor s nízkým výkonem, puštěný vysavač nebo myčka nádobí, zvuk motoru auta či dokonce jedoucího vlaku.

Funguje u pacientů i miminek
Všechny tyto zvuky jsou monotónní, předvídatelné a ve své podstatě i poněkud nudné.

Zvuk rovnoměrný ve všech frekvencích vytváří bariéru před nečekanými ruchy okolí, jako jsou štěkot psů, pískající alarm nebo chrápání partnera, které brání usínání a budí nás.

Vědci sledovali malou skupinu hospitalizovaných pacientů, kterým pouštěli monotónní šumy. Ukázalo se, že spali lépe a kvalitněji.

O blahodárnosti bílého šumu jsou přesvědčeni i rodiče malých dětí, kteří nejednou podivné zvuky vítají jako efektivní způsob jejich uspávání.

Miminka byla až do svého narození v poměrně hlučném prostředí matčina těla. Slyšeli tlukot jejího srdce, pochody trávicí soustavy i dech.

Ticho je tedy pro miminka poměrně nová zkušenost a ne vždy zaručuje rychlé uspání. Whitenoisové aplikace mají ve své nabídce také takzvaný zvuk dělohy.

Na rozdíl od bílého šumu, se kterým se můžete setkat ve svých domácnostech, růžový šum vydávají meteorologické či astronomické přístroje a v běžném životě se s ním tedy většina z nás nesetká. Samozřejmě kromě řady mobilních aplikací.

Růžový šum lze definovat jako kmitající šum. Zatímco white noise je vyvážený ve všech frekvencích, pink noise má zvýšené hluboké frekvence a potištěné vysoké.

Působí tak nejen uklidňujícím dojmem a pomáhá při spánku, jeho používání se pojí i se zlepšením paměti.

Menší výzkumy zatím naznačují, že poslech růžového šumu opravdu zlepšuje paměť. Přesnější a cílenější výzkum by v budoucnu mohl pomoci zejména seniorům.

Problémem růžového šumu ovšem je, že pro mnohé lidi nejde o příjemný zvuk. Růžový šum je o něco hlučnější a působí méně monotónně.

Dobrou alternativou se tak stává i brown noise, tedy hnědý šum, který je podobný růžovému, ale působí ještě tlumeněji, řidčeji a lidskému uchu nejvíce připomíná zvuk bouře nebo hučení moře.

━ nové příběhy

Jak se vypořádat s vyhořením

Vyhoření nás může doběhnout v mnoha oblastech života, nicméně v profesní oblasti je to možná nejběžnější. Snažíme se podat co nejlepší výkony, uživit rodinu, potěšit svého šéfa, a tak pracujeme na dvě stě procent a...

Surrealistické obrazy

Surrealismus je umělecký směr, který se zrodil ve Francii. Vycházel z dadaismu, který symbolizoval Goya, Bosh nebo Arcimbola. Zabývá se snovými fantaziemi, které jsou...

Plazmový řezací stroj – efektivní nástroj pro dělení různých materiálů

Plasmová řezačka nabízí skvělé vlastnosti, které oceníte při řezání materiálů. Je vhodná pro dělení různých materiálů, přičemž je efektivní a precizní. Ve srovnání s jinými...

Kde mi půjčí, když jsem důchodce a potřebuji peníze ihned?

Na trhu je nepřeberné množství bankovních i nebankovních společností, které se neustále perou o nové zákazníky. Avšak o klienty z takzvané rizikové skupiny je již...

Kvalitní betonové stěrky Microbond

Dekorativní a dekorační pohledová stěrka Microbond je stěrka na bázi mikrocementu, které poskytuje moderní a nadčasové řešení, nejen při požadavku na vzhled pohledového betonu,...
- Komerční sdělení -pr článek