- Reklama -zprávy

Prešovský kraj nabízí opálové doly, klášter mnicha Cypriána či bizarní skály

Date:

Share:

Několik lokalit je opředeno legendami.

Naše velehory aktuálně zařadil portál Lonely Planet na první příčku top destinací Evropy. Označil je jako ráj dobrodruhů a místo, které okouzlí vodopády, vysokohorskými loukami či jezery.

Kromě klasických výletů na Lomnický štít, Rainerovu chatu, kolem ples, k vodopádům Studeného potoka ak vodopádu Skok zde můžete vyzkoušet i nejmodernější atrakce, jako jsou digitální galerie Poliankovo ​​v Tatranské Poliance, muzeum trick-artu a optických iluzí Tricklandia s různými interaktivními exponáty, multimediálními a světelnými show v hotelu na Hrebienku.

Poznat tatranskou přírodu můžete iv botanické zahradě TANAP-u a v Muzeu TANAP-u v Tatranské Lomnici.

Slovenské opálové doly
Tato turistická lokalita a technická památka se nachází v pohoří Slanské vrchy. Opálové doly jsou známé již staletí po celém světě a opály, které se zde vytěžily, jsou vysoce ceněny pro svoji jedinečnost, kvalitu a barevnost.

Využívali se zejména ve zlatnictví a klenotnictví, zdobili se jimi i na královských dvorech. Známým produktem tamních dolu je například opál Oheň trojský, který nosila Napoleonova manželka Josefína, či opál Harlekýn, který je dnes vystaven ve vídeňském přírodovědném muzeu.

Pro veřejnost je zpřístupněn 1300 metrů dlouhý prohlídkový okruh s výkladem o životě a práci horníků. Děti zde určitě zaujme legenda o víle Libance, která darovala drahý opál místnímu pastýři.

Od dolů je to jen kousek do rekreační oblasti Sigord s vodní nádrží, kde se nachází nově zrekonstruovaná loděnice, molo, možnosti člunkování i naučná stezka kolem nádrže. Sigordské kolečko.

Spišská Belá
Město je rodištěm světoznámého vynálezce, zakladatele moderní optiky a fotografie, Josefa Maximiliána Petzvala. Proslavil se díky objektivu Petzvala a Dietzlera, který způsobil revoluci ve fotografování.

Kromě toho navrhl osvětlovací a promítací přístroje, zdokonalil mikroskop i dalekohled. Ve městě navštivte jeho muzeum s dokumentací jeho objevů a stovkami exponátů z historie fotografické optiky.

Vybrat se zde můžete i do zámečku Strážky, v jehož prostorách se nacházejí expozice s díly Ladislava Mednyánszkeho, plastik 20. století, či sbírky historické knihovny a mobiliář.

Nedaleko města se nachází také Belianský rybník, Belianská jeskyně a pro nadšence vysokohorské turistiky je zde možnost výstupu na horskou chatu Plesnivec v Belianských Tatrách.

Lačnovský kaňon
V národní přírodní rezervaci Kamenná holka u obce Lipovce se nachází zhruba dva kilometry dlouhý Lačnovský kaňon.

Dolina je lemována skalními stěnami, naleznete zde i zde vodopády a bizarní skalní útvary. Nejznámějšími jsou 60 metrů vysoký Mojžíšův sloup, skalní brána Vrátnica či útvar Kamenná holka, který na první pohled připomíná zkamenělou ženu. K tomuto útvaru se váže legenda.

Zkamenělou ženou je prý špatná macecha, která se chtěla zabavit malého plačícího dítěte a shodit ho do rokle. Udeřil však do ní blesk a na místě zkameněla. Do kaňonu vede naučná stezka z obce Lipovce, případně z osady Lačnov. Náročnější místa disponují schody, řetězy i žebříky, takže na túru se můžete vyjmout bez jakékoli speciální výbavy.

Celou trasu zdoláte pohodlně za zhruba 45 minut, s dětmi to potrvá o trochu déle.

V okolí se můžete vydat na další atraktivní místa, jako je například jeskyně Zlá díra, ke které se dostanete po upraveném chodníku z Lipoviec.

Největší pozornost v ní poutá 30 metrů široká Kateřinská hala, ale i Jezírko štěstí, které podle legendy milovaly zejména mladé děvy. Když si do něj namočili prsty, do roka si našli lásku.

Kraj pod Duklou
Duklianský region nedaleko Svidníka je znám zejména památníkem Československé armády, který je připomínkou Karpatsko-dukelské vojenské operace, která se zde odehrála v roce 1944.

Během bojů v ní padly desetitisíce sovětských a československých vojáků. Památník je součástí areálu, který tvoří vojenský hřbitov i vyhlídková věž. V areálu tohoto muzea v přírodě i kolem cesty do Svidníku jsou rozmístěny desítky kusů vojenské bojové techniky z období druhé světové války.

Kromě památníku a věže je zde navštěvováno i Údolí smrti u obce Kapišová. Právě na tomto území se odehrály nejtěžší tankové boje operace. Expozice Vojenského historického muzea ve Svidníku dokumentují průběh bojů.

Uvidíte zde i různé sbírky zbraní a nálezů, ale také autentické válečné fotografie. Ve městě se nachází také unikátní a nejstarší národnostní muzeum na Slovensku Muzeum ukrajinské kultury. Jeho součástí je skanzen lidové architektury se vzácným dřevěným chrámem.

Příjemné letní osvěžení si ve městě užijete ve vodním světě Aqua Ruthenia s vnitřním i venkovními bazény, skluzavkou a bazénem s umělými vlnami.

Pieniny
Hlavními lákadly regionu jsou zejména krásná příroda, splavování řeky Dunajec na goralských dřevěných vorech či místní minerální prameny.

Jednou z nejnavštěvovanějších lokalit v regionu je Červený Klášter, kde se nachází kartuziánský klášter. Z mnichů, kteří zde žili až do konce 18. století, se proslavil zejména mnich Cyprián, který byl sběratelem léčivých bylin.

Vytvořil unikátní herbář, který můžete vidět v expozici tamního muzea a založil zde i široko daleko známou lékárnu. Legenda říká, že si vyzkoušel i létání. Použil k tomu vlastnoručně zhotovená křídla, na kterých podle legendy sletěl ze Tří korun v Pieninách.

V Červeném Klášteře se nacházejí také léčebné a klimatické lázně Červený Klášter Smerdžonka zaměřené na léčbu nemocí pohybového aparátu, kožních a neurologických chorob či léčbu poruch trávicího ústrojí.

K léčbě zde využívají přírodní léčivou minerální vodu z místního pramene, kterou zde můžete ochutnat přímo z pramene, i když nejste lázeňským pacientem.

━ nové příběhy

Jak se vypořádat s vyhořením

Vyhoření nás může doběhnout v mnoha oblastech života, nicméně v profesní oblasti je to možná nejběžnější. Snažíme se podat co nejlepší výkony, uživit rodinu, potěšit svého šéfa, a tak pracujeme na dvě stě procent a...

Surrealistické obrazy

Surrealismus je umělecký směr, který se zrodil ve Francii. Vycházel z dadaismu, který symbolizoval Goya, Bosh nebo Arcimbola. Zabývá se snovými fantaziemi, které jsou...

Plazmový řezací stroj – efektivní nástroj pro dělení různých materiálů

Plasmová řezačka nabízí skvělé vlastnosti, které oceníte při řezání materiálů. Je vhodná pro dělení různých materiálů, přičemž je efektivní a precizní. Ve srovnání s jinými...

Kde mi půjčí, když jsem důchodce a potřebuji peníze ihned?

Na trhu je nepřeberné množství bankovních i nebankovních společností, které se neustále perou o nové zákazníky. Avšak o klienty z takzvané rizikové skupiny je již...

Kvalitní betonové stěrky Microbond

Dekorativní a dekorační pohledová stěrka Microbond je stěrka na bázi mikrocementu, které poskytuje moderní a nadčasové řešení, nejen při požadavku na vzhled pohledového betonu,...
- Komerční sdělení -pr článek