Jak zařídit pokoj pro batole, předškoláka i teenagera, abyste nemuseli pokaždé kupovat nový nábytek.
Zařizování dětského pokoje patří mezi nejpříjemnější starosti v očekávání přírůstku do rodiny. Zejména jde-li o první dítě. Budoucí maminky se i díky vybírání nábytku a dekorací přiblíží ke svému potomkovi a psychologicky se připravují na porod.
Přestože je na Západě běžné, že už pro novorozence zařídí rodiče vlastní dětský pokoj, ve kterém bude později vyrůstat, u nás je spíše zvykem mít dítě první měsíce (někdy i roky) u sebe v ložnici. Ale děti rostou rychle a při navrhování prostoru, ve kterém budou trávit čas, je třeba mít na paměti jedno základní pravidlo: variabilita. Barvy, nábytek i doplňky byste měli volit tak, aby se mohli s dětmi vyvíjet. Měnit nábytek či vzhled pokoje byste měli v době, kdy dítě překoná určitá období života.
I v dětském pokoji se vyplatí vsadit na kvalitní osvětlení. Zkuste vybrat vhodné závěsné osvětlení.
Pokoj pro novorozence a batole
Základem je postýlka. Nejdůležitější je, aby byla z kvalitního materiálu a natřena zdravotně nezávadným nátěrem. Praktický je i polohovatelný rošt, který pro novorozence umístíte nejvýše a postupně jej budete posouvat dolů, aby dítě z postýlky nevypadlo, když si začne sedat. Důležité jsou i rozteče mezi jednotlivými hůlkami nebo příčkami. Neměly by být od sebe příliš vzdálené, aby jimi dítě nepřetáhlo hlavu a nezaseklo se.
Přebalovací pult je další pomůckou, která by neměla chybět v pokoji pro nejmenší dětičky. Měl by obsahovat také úložný prostor na pleny, kosmetiku a jiné potřebné drobnosti, abyste miminko nemuseli nechávat bez dozoru. Máte dvě možnosti – buď si pořídit samostatně stojící pult, nebo umístit přebalovací podložku na komodu. Ta může posloužit i na odkládání oblečení, které se u malých dětí skládá spíše než věší. Takže i nábytek volte s dostatkem šuplíků.
Na stěny jsou v pokoji pro nejmenší vhodné harmonické pastelové barvy – bledě růžová a velmi světlé odstíny žluté, modré, zelené a samozřejmě bílá. Pokud má pokoj vysoké stropy, můžete jednu stěnu natřít i sytější barvou, ale neměla by působit příliš intenzivně nebo rušivě. Jelikož nábytek má vydržet déle, praktická je univerzální bílá barva nebo přírodní dřevo.
Pokud máte možnost, namontujte do pokoje stmívač osvětlení, abyste dítě při kontrolování neprobudili. Poslouží také noční lampa u vchodu do pokoje. Vhod přijdou také žaluzie, rolety nebo hrubší závěsy, aby dítě mohlo klidně spát i během dne.
Prostor pro růst
Když přijde čas přesedlat z postýlky do větší postele, vybírejte opět takovou, která vydrží několik let. Roztahovací postele s nastavitelnou délkou rámu porostou s dětmi do osmi až deseti let. Na začátku, kdy dítě učíte spát ve větší posteli, může se sejít i přídavné zábradlí. V kombinaci se stěnou vymezí prostorové „mantinely“ na spaní a zabrání, aby dítě padalo z postele. Praktické je vybrat postel ze série dětského nábytku, abyste mohli později doladit psací stolek nebo dokoupit komody a skříňky pro ukládání oblečení či hraček.
Ve věku, kdy si dítě začne užívat vlastní pokoj – dokáže si samo hrát s hračkami, vnímá prostor – měli byste ho zapojit do jeho zařizování. Nechte ho například vyjmout úložné krabice na hračky, aby je do nich rádo odkládalo. Nebo mu vymezte prostor v policích, kam dosáhne, aby si mohlo dělat výstavku z hraček.
V tomto věku byste již měli prostor pokoje rozdělit na oddechovou zónu a zónu na hraní, která se později změní ve studijní a pracovní zónu. Myslete na to už při zařizování pokoje a vybírání kusů nábytku, které mají přetrvat.
Samostatná kapitola – teenager
Kolem 11. – 12. roku života dítěte přichází čas, kdy byste se měli z designérství dětského pokoje stáhnout do pozadí. Pomozte s výběrem základu – nábytek, závěsy, podlaha, ale ostatní už nechte na svého potomka. Nábytek v pokoji školáka (a později studenta) by měl být funkční a zároveň variabilní. Základem je dobrý pracovní stůl s kvalitní lampou. Případně myslete na další lůžko na občasné přespání kamarádů. K tomu je výborná postel s vytahovací spodní částí, ve které se ukrývá další matraci.
V tomto věku můžete na stěny zvolit výraznější barvy, popřípadě tapety nebo dekorativní nálepky na stěnu. Teenageři milují možnost lepit si na stěny plakáty, pohlednice či fotografie, proto jim na to vymezte prostor. Podpoříte jejich tvořivost a umožníte jim vyjádřit svůj názor.