- Reklama -zprávy

Citlivé materiály: Jak pečovat o hedvábí, kůži nebo vlnu

Date:

Share:

Za posledních pár let jsme si začali uvědomovat důležitost fenoménu zvaného slow fashion as tím spojenou ohleduplnost k životnímu prostředí.

Souvisí s ním i střídmější nákup oblečení a rovněž nákup kousků, které jsou z trvanlivých a kvalitních materiálů. V této souvislosti mluvíme o materiálech přírodního původu.

Na rozdíl od umělých textilií však vyžadují větší ohleduplnost, náročnější péči a údržbu. Teprve tehdy se své majitelce či majiteli odvděčí dlouhou životností. Jak tedy o ně pečovat?

Hedvábí
Hedvábné vlákno patří do kategorie luxusních přírodních materiálů. Vyznačuje se krásným leskem a příjemným dotekem.

Vyžaduje jemné zacházení při praní a většina také chemické čištění v čistírně. V případě, že se rozhodnete pro praní v rukou, použijte pouze vlažnou vodu.

K praní v pračce používejte speciální programy pro citlivé hedvábné textilie. Nenechávejte hedvábí dlouho namočené ve vodě a zásadně hedvábí neždímejte a nesušte v sušičce.

Vyhněte se i sušení hedvábí na přímém slunečním světle, dlouhodobější působení vede k poškození hedvábné tkaniny. Stačí, když ho vytřete na suchý ručník nebo vyvěsíte do co nejrovnější polohy a necháte ho volně vyschnout.

Len
Tento letní materiál se peří jednoduše a rychle schne. Navíc je pevný a chrání také proti UV záření.

Jeho jedinou nevýhodou je rychlé krčení. Poprvé doporučujeme prát lněné výrobky ve vlažné vodě o teplotě 30 °C, oddělené od jiného prádla s použitím pracího prášku, jehož konzistence neobsahuje bělící prvky. Následně dle vhodného programu dle instrukcí uvedených na štítku.

Skvrny lze ze lněných výrobků jednoduše odstranit, ale je třeba to provést ihned, pokud skvrna nestihla zaschnout. Skvrny a jiné nečistoty odstraníte i při praní ve vlažné vodě pomocí mýdla nebo pracího prášku.

Lněné výrobky se doporučují žehlit ve vlhkém stavu s horkou žehličkou a párou. Žehlit výrobky je třeba z rubové strany. Tak ochráníte povrch lnu od lesku. Je-li výrobek zcela suchý doporučujeme před žehlením, výrobek zvlhčit vodou.

Kůže
Kůže je vysoce ceněný ušlechtilý přírodní materiál, který poskytuje nesrovnatelný komfort a při správné údržbě má dlouhou životnost. Samozřejmě, každý druh kůže vyžaduje různou péči.

Při hladké (lícové) kůži lze znečištění setřít vlhkým hadříkem namočeným v mýdlovém roztoku. Kůže však nesmí prosáknout vodou, neboť se znehodnotí. Následně ji ošetřete jemným krémem nejlépe s obsahem včelího vosku.

Při znečištění velurové kůže ji jemně překartáčujte všemi směry měkkým kartáčkem. Silně znečištěná místa (kolem zipů, na držadlech atd.) lze vyčistit pryžovou gumou na kůži.

Takovou kůži však nikdy nekrémujte! Samotné čištění kůže zabere jen několik minut, přesto nezapomínejte na průběžné ošetřování kůže impregnačními přípravky, čímž předejdete jejímu znečištění.

Vlna
I když to může někomu připadat zvláštní, oděvy z vlny původně nebyly určeny k praní. V minulosti se jednoduše vyvětraly na vzduchu a vyprášily od nečistot.

Dnešní pračky však už dokážou vyčistit takové citlivé materiály i šetrněji. Nejlepší je ovšem vyčistit špinavé vlněné oblečení ručním praním. Rozhodnete-li se vyprat vlněné kousky, dělejte to především při nejnižší možné teplotě a velmi jemně.

Materiál zbytečně nenatahujte, má tendenci roztáhnout se a navrátit oblečení původní formu je následně velmi obtížné, často až nemožné. A použijte speciální čisticí přípravky určené k čištění vlny. Vlněné oblečení není třeba žehlit.

Bavlna
Oblíbeným, častým a pohodlným materiálem, který je zároveň šetrný k pokožce, je bavlna. Její praní by mělo probíhat při co nejnižších teplotách a před vložením do pračky se doporučuje otočit oblečení naruby.

Bavlněné kusy oblečení perte rozdělené podle barevnosti, nemíchejte rozličné barvy dohromady.

Dobrý nápad není ani sušička, bavlna má tendenci scvrkávat se. Kusy s aplikacemi, které by mohly odpadnout, perte ve speciálních pracích sáčcích. Při sušení je nejlepší vynechat sušičku a sušit oblečení jen vyvěšením.

━ nové příběhy

Vybíráme jídelní stůl a k němu pohodlné židle

Zařizujete svou jídelnu a potřebujete vybrat velký stůl, ke kterému se vejde celá rodina a pohodlné židle, na kterých bude radost sedět? Poradíme s...

Jak výhodně nakoupit nábytek do kanceláře

V dnešní době, kdy dochází k masivnímu rozvoji technologií, mají lidé stále více příležitostí k získání zaměstnání nebo k založení nového podniku. Mohou si...

Podle čeho vybrat správnou sedačku do obývacího pokoje?

Sedací souprava je duší obývacího pokoje. Ležet, sedět nebo i poskakovat na ní budou všichni členové vaší domácnosti. Ne nadarmo se začátek každého dílu...

Jak si zajistit vysněné bydlení díky hypotéce

Máte jasnou představu o tom, jak by vaše vysněné bydlení mělo vypadat, ale tápete v tom, jak financovat jeho nákup? Pokud nemáte vlastní finanční...

Talismany a jejich specifika

Talismany či amulety mají ve šperkařství nebo obecně v oblasti drobných ozdob a cenností zvláštní postavení, jelikož je jim často připisována zvláštní moc. Přestože si...
- Komerční sdělení -pr článek