- Reklama -zprávy

Citlivé materiály: Jak pečovat o hedvábí, kůži nebo vlnu

Date:

Share:

Za posledních pár let jsme si začali uvědomovat důležitost fenoménu zvaného slow fashion as tím spojenou ohleduplnost k životnímu prostředí.

Souvisí s ním i střídmější nákup oblečení a rovněž nákup kousků, které jsou z trvanlivých a kvalitních materiálů. V této souvislosti mluvíme o materiálech přírodního původu.

Na rozdíl od umělých textilií však vyžadují větší ohleduplnost, náročnější péči a údržbu. Teprve tehdy se své majitelce či majiteli odvděčí dlouhou životností. Jak tedy o ně pečovat?

Hedvábí
Hedvábné vlákno patří do kategorie luxusních přírodních materiálů. Vyznačuje se krásným leskem a příjemným dotekem.

Vyžaduje jemné zacházení při praní a většina také chemické čištění v čistírně. V případě, že se rozhodnete pro praní v rukou, použijte pouze vlažnou vodu.

K praní v pračce používejte speciální programy pro citlivé hedvábné textilie. Nenechávejte hedvábí dlouho namočené ve vodě a zásadně hedvábí neždímejte a nesušte v sušičce.

Vyhněte se i sušení hedvábí na přímém slunečním světle, dlouhodobější působení vede k poškození hedvábné tkaniny. Stačí, když ho vytřete na suchý ručník nebo vyvěsíte do co nejrovnější polohy a necháte ho volně vyschnout.

Len
Tento letní materiál se peří jednoduše a rychle schne. Navíc je pevný a chrání také proti UV záření.

Jeho jedinou nevýhodou je rychlé krčení. Poprvé doporučujeme prát lněné výrobky ve vlažné vodě o teplotě 30 °C, oddělené od jiného prádla s použitím pracího prášku, jehož konzistence neobsahuje bělící prvky. Následně dle vhodného programu dle instrukcí uvedených na štítku.

Skvrny lze ze lněných výrobků jednoduše odstranit, ale je třeba to provést ihned, pokud skvrna nestihla zaschnout. Skvrny a jiné nečistoty odstraníte i při praní ve vlažné vodě pomocí mýdla nebo pracího prášku.

Lněné výrobky se doporučují žehlit ve vlhkém stavu s horkou žehličkou a párou. Žehlit výrobky je třeba z rubové strany. Tak ochráníte povrch lnu od lesku. Je-li výrobek zcela suchý doporučujeme před žehlením, výrobek zvlhčit vodou.

Kůže
Kůže je vysoce ceněný ušlechtilý přírodní materiál, který poskytuje nesrovnatelný komfort a při správné údržbě má dlouhou životnost. Samozřejmě, každý druh kůže vyžaduje různou péči.

Při hladké (lícové) kůži lze znečištění setřít vlhkým hadříkem namočeným v mýdlovém roztoku. Kůže však nesmí prosáknout vodou, neboť se znehodnotí. Následně ji ošetřete jemným krémem nejlépe s obsahem včelího vosku.

Při znečištění velurové kůže ji jemně překartáčujte všemi směry měkkým kartáčkem. Silně znečištěná místa (kolem zipů, na držadlech atd.) lze vyčistit pryžovou gumou na kůži.

Takovou kůži však nikdy nekrémujte! Samotné čištění kůže zabere jen několik minut, přesto nezapomínejte na průběžné ošetřování kůže impregnačními přípravky, čímž předejdete jejímu znečištění.

Vlna
I když to může někomu připadat zvláštní, oděvy z vlny původně nebyly určeny k praní. V minulosti se jednoduše vyvětraly na vzduchu a vyprášily od nečistot.

Dnešní pračky však už dokážou vyčistit takové citlivé materiály i šetrněji. Nejlepší je ovšem vyčistit špinavé vlněné oblečení ručním praním. Rozhodnete-li se vyprat vlněné kousky, dělejte to především při nejnižší možné teplotě a velmi jemně.

Materiál zbytečně nenatahujte, má tendenci roztáhnout se a navrátit oblečení původní formu je následně velmi obtížné, často až nemožné. A použijte speciální čisticí přípravky určené k čištění vlny. Vlněné oblečení není třeba žehlit.

Bavlna
Oblíbeným, častým a pohodlným materiálem, který je zároveň šetrný k pokožce, je bavlna. Její praní by mělo probíhat při co nejnižších teplotách a před vložením do pračky se doporučuje otočit oblečení naruby.

Bavlněné kusy oblečení perte rozdělené podle barevnosti, nemíchejte rozličné barvy dohromady.

Dobrý nápad není ani sušička, bavlna má tendenci scvrkávat se. Kusy s aplikacemi, které by mohly odpadnout, perte ve speciálních pracích sáčcích. Při sušení je nejlepší vynechat sušičku a sušit oblečení jen vyvěšením.

━ nové příběhy

Jak se vypořádat s vyhořením

Vyhoření nás může doběhnout v mnoha oblastech života, nicméně v profesní oblasti je to možná nejběžnější. Snažíme se podat co nejlepší výkony, uživit rodinu, potěšit svého šéfa, a tak pracujeme na dvě stě procent a...

Surrealistické obrazy

Surrealismus je umělecký směr, který se zrodil ve Francii. Vycházel z dadaismu, který symbolizoval Goya, Bosh nebo Arcimbola. Zabývá se snovými fantaziemi, které jsou...

Plazmový řezací stroj – efektivní nástroj pro dělení různých materiálů

Plasmová řezačka nabízí skvělé vlastnosti, které oceníte při řezání materiálů. Je vhodná pro dělení různých materiálů, přičemž je efektivní a precizní. Ve srovnání s jinými...

Kde mi půjčí, když jsem důchodce a potřebuji peníze ihned?

Na trhu je nepřeberné množství bankovních i nebankovních společností, které se neustále perou o nové zákazníky. Avšak o klienty z takzvané rizikové skupiny je již...

Kvalitní betonové stěrky Microbond

Dekorativní a dekorační pohledová stěrka Microbond je stěrka na bázi mikrocementu, které poskytuje moderní a nadčasové řešení, nejen při požadavku na vzhled pohledového betonu,...
- Komerční sdělení -pr článek