Ucpané odpadní potrubí je problém, který není až tak častý, ale když nastane, není to nic příjemného. Čištění potrubí proto provádí buď preventivně, nebo tehdy, když už došlo k jeho ucpání. Způsobů, jak uvolnit odpadní trubky, je spousta.
Nejprve si můžete zkusit poradit svépomocí. Vždy je důležité vědět, co se kde ucpalo, tedy jaké zařízení neodtéká, (vana, dřez, umyvadlo nebo toaleta) nebo zda se problém týká všech zařízení (došlo k ucpání na vzdálenějším místě). První pomocí jsou babské rady, které však nebývají příliš účinné. Typicky se jedná o využití nějakého přípravku, který většinou máte doma, nebo jejich kombinací. Určitě se dočtete o čištění odpadů jedlou sodou, solí, octem nebo jarem. Pokud je ucpávka větší, s těmito „preparáty“ pravděpodobně neuspějete.
O mnoho účinnější je chemická cesta. Nejčastěji se setkáte s takzvaným krtkem do potrubí, což je v podstatě hydroxid sodný s příměsemi. Krtek do odpadů skutečně může pomoci. Jedná se o silnou žíravinu, která si poradí se zbytky jídla, vlasů nebo třeba i s papírem. Je s ním potřeba manipulovat maximálně obezřetně, abychom nepoleptali sami sebe. Seženete jej prakticky v každé drogerii nebo hobby marketu. Prodává se ve formě gelu nebo sypkého prášku. Gelový prostředek je bezpečnější, ale zase někdy méně účinný. Setkáte se taky s tyčinkami do odpadů. Jejich účinnost je však velmi malá a hodí se spíš jako malá prevence. Celkově je důležité si uvědomit, že se v obou případech jedná o chemikálie, které zatěžují jak kanalizační systém, tak i čistírny odpadních vod. Celkově se tak negativně projevují vůči životnímu prostředí. Samostatnou kapitolou jsou pak kyseliny pro uvolnění odpadů. Jejich použití je však možné pouze odborníkem.
Sáhnout můžete také po osvědčeném pomocníkovi, který bývá zastrčený za toaletou nebo je uloženy ve spodním patře úklidové skříně. Řeč je samozřejmě o odpadovém zvonu. Zvon na odpady a jeho použití bývá velmi účinné. Tlak, který v potrubí vytvoří skutečně může vést k uvolnění potrubí, které jsou ucpaná cizím předmětem. Navíc se jedná o velmi ekologické řešení. Dalším mechanickým nástrojem je instalatérská pružina. Její použití však již vyžaduje určité znalosti a také sílu. Práci s ní je lepší dělat ve dvou. Pružina se postupně otáčivým pohybem zasouvá do potrubí a namotává na sebe nebo drtí cizí předměty, které potrubí ucpaly. Pružina se následně i s předmětem (třeba kusem hadru) vytáhne z potrubí. Rozdrcené části se spláchnou zalitím zařízení větším množstvím vody.
Pokud nic z výše uvedeného nepomůže, bude třeba si na pomoc zavolat odborníky. Ti nejčastěji přispěchají s motorovou frézou. Její lano se postupně zasouvá do potrubí. Koncová část je opatřena rotujícím hrotem, který na sebe opět buď nabaluje ucpávku, nebo jí rovnou drtí. Lze použít různé nástavce pro maximální účinnost čištění. Technici nejprve pomocí inspekční kamery zjistí stav potrubí a čím je nejpravděpodobněji ucpáno. Poté započne samotné čištění (frézování). Po dokončení čistící fáze opět zkontrolují vnitřní stav potrubí. Pokud by nebylo čištění účinné, lze práci s frézou opakovat. Čištění potrubí motorovou frézou je bezpečné a zároveň velmi účinné. Zařízení je plně mobilní a lze jej využít prakticky kdekoliv. Jediné, co je zapotřebí je elektrické energie. Motorovými frézami lze čistit i potrubí velmi malých průměrů. Naopak není vhodné pro potrubí větších průměrů.